Zamek w Ostródzie, czyli oko w oko z historią

ostroda

Zamek, którym może się pochwalić Ostróda, jest cenną pamiątką z dawnych czasów oraz obiektem, którego historię z pewnością warto lepiej poznać. Dla kogo może się on stać niezwykle ciekawym celem wycieczki?

Zamek w Ostródzie to jedna z ciekawszych pamiątek, która przypomina nam o obecności Krzyżaków na terenie tego miasta. To jeden z ciekawszych obiektów pokrzyżackich, jakimi może się pochwalić Warmia, oraz kuszący cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. Zamek ten może się pochwalić i ciekawym otoczeniem, i wspaniałą przeszłością. Bliskość średniowiecznej starówki oraz jeziora Drwęckiego sprawia, iż turyści chętnie zaglądają na teren tej budowli, przyciąga też ciekawa historia zamku, w której rolę bardzo ważną odegrali nie tylko Krzyżacy, ale i stacjonujący w tym miejscu Napoleon Bonaparte.

Historia zamku w Ostródzie to wiele ciekawych i ważnych wydarzeń. Wiadomo, że zanim powstał tu murowany zamek, Krzyżacy korzystali z drewnianego dworu obronnego. Z czasem ostródzki dwór stał się czymś więcej, niż tylko siedzibą zakonnego wójta. Powoli przemieniał się on w ważne centrum administracyjne, gospodarcze i wojskowe, którego znacznie rosło wraz z napięciem pomiędzy zakonem a Polską. W 1329 roku Ostróda zyskała prawa miejskie, a w latach 40-tych XIV wieku stała się siedzibą komturstwa, któremu podlegały m. in. zamki w Nidzicy oraz w Olsztynku. Ponieważ znaczenie Ostródy wzrastało, w połowie XIV stulecia komtur Gunter von Hohenstein podjął decyzję o budowie murowanego zamku.

Miał on być nie tylko siedzibą dla krzyżackiej administracji, ale i klasztorem, z którego mogliby korzystać bracia duchowni oraz bracia – rycerze. W ten oto sposób powstał murowany zamek, wzniesiony na planie sporego kwadratu. Posiadał on cztery skrzydła, przy czym każde z nich posiadało trzy kondygnacje oraz własne piwnice. Parter spełniał role gospodarcze, z kolei na piętrze mieściły się mieszkania zakonników i rycerzy. Ostatnia kondygnacja była wykorzystywana w celach obronnych, choć wiadomo, że w pomieszczeniach na ostatnim piętrze magazynowano również zapasy żywności.

Po sekularyzacji państwa zakonnego i utworzeniu Prus Książęcych, zamek w Ostródzie stał się siedzibą starosty oraz innych urzędników. Niestety, wojny oraz klęski żywiołowe nie oszczędzały zamku. Pod koniec XVIII wieku cała Ostróda poważnie ucierpiała w wyniku pożaru, którego efektem było m. in. znaczne zniszczenie pokrzyżackiej budowli. W wyniku tej katastrofy, rozebrane zostało wschodnie skrzydło, a trzy pozostałe odbudowano – ale tylko do wysokości pierwszego piętra. Sporo zmian wiązało się też z nową rolą, jaką zamek zaczął spełniać w wieku XIX. W tym okresie stał się m. in. siedzibą sądu oraz urzędu powiatowego, warto jednak zaznaczyć, iż część zamkowych pomieszczeń przerobiono na mieszkania.

Kolejne zniszczenia wiążą się z II wojną światową, a dokładniej z wydarzeniami z 1945 roku oraz wkroczeniem do Ostródy Armii Czerwonej. Po zniszczeniach wojennych, pokrzyżacki zamek dość długo znajdował się w stanie ruiny. Dopiero w latach 70-tych XX wieku podjęto decyzję o jego odbudowie. W jej trakcie udało się zachować gotycki charakter większości wnętrz, a jednocześnie przystosować je do potrzeb muzeum. Jest ono obecnie jedną z ważniejszych atrakcji na terenie miasta, a wizyta w jego murach pozwala w ciekawy sposób zapoznać się z najważniejszymi wiadomościami na temat jego przeszłości.

Zamek krzyżacki, z którego tak dumna jest Ostróda, bez wątpienia zasługuje na większe zainteresowanie ze strony turystów. To ciekawa budowla, która wciąż urzeka swą formą oraz interesującą przeszłością. Miejsce, w którym urzędowali krzyżaccy dostojnicy, a w XIX wieku sam Napoleon Bonaparte, może oczarować nie tylko miłośników historii, ale wszystkich tych podróżników, dla których możliwość zwiedzania ciekawych miejsc jest głównym motywem krajoznawczych wypraw.

Wkrocz także na historyczny szlak Radomia i dowiedz się wielu fantastycznych rzeczy o przeszłości tego pięknego miasta i całej okolicy.