Wędrówki po górach z przedszkolakami – jak się przygotować?
Zdobywanie szczytów z dziećmi może wydawać się trudnym w realizacji pomysłem. Szczególnie jeśli są to cztero-pięcioletnie maluchy. Warto jednak w nie uwierzyć, bo potrafią pozytywnie zaskoczyć. Przede wszystkim jednak wyprawa taka jest świetną lekcją przezwyciężania lęków i słabości.
Najlepsze miejsce na pierwsze wędrówki po górach
To niezwykle istotny punkt. Pierwszy szczyt powinien być na tyle prosty, żeby rodzina była w stanie na niego wejść i z niego zejść z sukcesem. A drugiej strony musi też być wyzwaniem. Dzięki temu dzieci poczują, że są w stanie pokonywać trudności. Nadadzą się do tego niskie góry. Świetna na początek będzie Miedzianka, znajdująca się niedaleko słynnego Zamku Królewskiego w Chęcinach. Szczyt ma 354 m n.p.m. i jest położony w Górach Świętokrzyskich. Jest dość prosty, chociaż ma też miejsca, gdzie młodsze dziecko będzie się musiał troszkę natrudzić.
Odpowiedni strój
Podstawą są dobre buty trekkingowe. Jest to niezbędny element wyposażenia podczas wędrówek górskich zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Daje odpowiednią stabilność stopie, zabezpiecza kostkę przed urazem, a dodatkowo antypoślizgowa podeszwa pomaga stabilnie poruszać się po szlaku. Rodziców mogą zastanawiać się, czy warto inwestować w specjalistyczne obuwie dla dziecka, jeśli to ich pierwsza przygoda i być może ostatnia. Jeśli dziecko ma buciki, które dobrze trzymają kostkę, a podeszwa ma traktor, który zabezpiecza przed ślizganiem się, to nie ma takiej potrzeby. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nieodpowiednie obuwie może zrazić kilkulatka, jeśli nie będzie się mogło swobodne przemieszczać. Z drugiej strony buty do wędrówek górskich dla dzieci są ładne i mogą być spokojnie używane przez pozostałą część sezonu do chodzenia po mieście.
Wędrówki po górach a potrzebne akcesoria
Na wędrówki po górach i nie tylko sprawdzi się na pewno plecak trekkingowy. Świetny artykuł na temat wyposażenia, które przyda się w górach znajdziemy na portalu Codzienne.pl Zdobywając nawet mały szczyt, dzieciom będzie chciało się jeść i pić. W plecaku trzeba mieć także ze sobą zapasowe ubrania, również przeciwdeszczowe. Większe rodziny powinny zdecydować się na plecak o większej pojemności, z dużą ilością zewnętrznych kieszeni.
Odpowiednie przygotowanie, pozytywne nastawienie oraz wiara w dzieci sprawi, że pierwsze wycieczki po szczytach nawet z czterolatkiem okażą się wspaniałą, rozwijającą przygodą.
Dodałbym zorganizowanie niedługiej trasy, ponieważ na pewnym etapie przedszkolaki zmęczą się i zaczną narzekać